Pluja de premis per el Club de Vela Blanes a la Festa de la Vela Catalana

Pluja de premis per el Club de Vela Blanes a la Festa de la Vela Catalana

Mundials, Europeus, Campionats d’Espanya i Catalunya, entre els guardons més destacats.

26 Reconeixements va rebre el Club de Vela Blanes, dos compartits amb l’Ajuntament de la nostra població (vela social) i dos amb el CE El Vilar (Aspronis)

Espai America’s Cup Experience, 31 de gener de 2024, Barcelona.- Aquest passat dimecres ha tingut lloc a Barcelona una nova celebració dels èxits esportius i socials de tota la vela catalana. Una festa de la vela que enguany s’ha traslladat a l’espai “America’s Cup Experience” i que reconeix l’esforç, el sacrifici i l’esperit competitiu dels navegants catalans, durant els anys 2022 i 2023, els clubs i les escoles de vela. Així mateix tenen reconeixement totes aquelles institucions que treballen conjuntament amb la vela catalana en el desenvolupament de programes de vela social.

La festa que va començar amb la rebuda dels assistents que van gaudir de la visita a l’espai divulgatiu de  la AMERICA’S CUP EXPERIENCE es va traslladar despès al “auditori” (antics cinemes IMAX), on assistents i participants varen participar de la cerimònia i va finalitzar amb un sopar a les instal·lacions del RCN Barcelona.

El Club de Vela Blanes va estar representat pel seu president i membre de la junta de la Fedreació Catalana de Vela, Sr. Joan Balaguer, que va presidir la  comitiva del nostre club en la que també es donaven cita el gerent de la institució, el Sr. Héctor Espadas, el comodor del club, Sr. Xavier Manresa, el director esportiu, Sr. Juan Miguel Aguirre, el Sr. Luís Camacho, secretari català de la classe raceboard i esportista del nostre club, i diferents integrants de la classe optimist de la nostra flota. L’ocasió s’ho mereixia. Quasi una trentena de reconeixements rebia el nostre club:

PODIS EUROPEUS i MUNDIALS

 • Nora Brugman Subcampiona del Món 470 mixt 2022
 • Nora Brugman Subcampiona d’Europa classe 470 mixt 2022
 • Laura Cabezas Subcampiona del Món classe RACEBOARD 2022
 • Jordi Bosch 3r Campionat d’Europa Veterà classe RACEBOARD 2023
 • Jordi Bosch 2n Campionat del Món Veterà classe RACEBOARD 2023
 • Nora Brugman Subcampiona del Món 470 mixt 2023

CAMPIONS D’ESPANYA

 • Laura Cabezas – Campiona d’Espanya RACEBOARD 2022

CAMPIONS CATALUNYA VELA DE CREUER (2022 I 2023)

 • SMERIT de Tito Moure Subcampió Catalunya Creuers A DOS
 • SMERIT de Tito Moure Campió Copa Catalana Creuers A DOS
 • JEKYLL de Stephane Azzoni Subcampió Circuit Regates Costaneres Creuers A DOS
 • SMERIT de Tito Moure 3r Circuit Regates Costaneres Creuers A DOS
 • KORRIGAN de Joan Balaguer 3r Campionat de Catalunya Creuers A DOS
 • KORRIGAN de Joan Balaguer Campió Copa Catalana Creuers A DOS
 • SMERIT de Tito Moure 3r Circuit Regates Costaneres Creuers A DOS

CAMPIONS CATALUNYA VELA LLEUGERA 2022 i 2023

 • Campions Catalunya Vela ACELL (CVB-CE EL VILAR/ASPRONIS)
 • Marc Tusquets – Campió Catalunya RACEBOARD
 • Laura Cabezas – Campiona Catalunya RACEBOARD
 • Campions Catalunya 2023 Vela ACELL (CVB-CE EL VILAR/ASPRONIS)
 • Marc Tusquets – Campió Catalunya WINDSURFER
 • Kim Figueras – Campió Catalunya RACEBOARD
 • Laura Cabezas – Campiona Catalunya RACEBOARD
 • Marta Bartos – Campiona Catalunya WINDSURFER

ESCOLA DE VELA

 • Vela d’Or 2022 i 2023

VELA SOCIAL

 • Ajuntament de Blanes – Vela Escolar i Vela d’igualtat

Cal destacar  els dos premis conjunts amb l’Ajuntament de la nostra Vila, que el nostre president va recollir en nom de l’alcalde, per l’activitat esportiva de la vela escolar i la vela d’igualtat; i els dos  guardons de Campions de Catalunya de vela els anys 2022 I 2023, per a discapacitats psíquics, compartits amb el CE El Vilar (ASPRONIS).

Recordar també que Nora Brugman i el seu company Jordi Xammar estaven nominats a millors navegants de l’any i tot i no guanyar el premi, l’extraordinària campanya olímpica que estant duent, èxits inclosos, els fa mereixedors d’aquest premi atorgat pel vot de totes les persones i estaments que formen part de la vela catalana.

Finalment no voldríem oblidar tampoc, doncs també un trosset del premi ens pertanys, el guardó (menció especials) als mitjans de comunicació, que va rebre Alfred Farré, fotògraf de professió, i el nostre fotògraf de capçalera.

Enhorabona a tots els guardonats.